On sale, the generic, organic cereal I used to buy cost at least $2.50 per box, and our family of four would easily go through a box every two days since the stuff really isn't that filling. It also became an easy snack and an evening comfort food for me and Byron. So on average, that's $8.75 per week, which adds up to $455 per year! Wow! That's a lot of money for relatively empty calories.
The solution? Though it takes time, the past couple years I've been making our breakfast from scratch, for pennies on the dollar of what I used to pay for cereal. I've worked out a schedule that allows me to not have to do this every morning, and that's the type of fast food I like! The breads and pancakes also freeze very well.
Here's an idea of what I do:
Sunday: Huge stack of pancakes to last us 3-4 days.
Wednesday: Two loaves of breakfast bread, made from zucchini or pumpkins I grew and froze last summer. This lasts 2-3 days.
Saturday: Oatmeal, which is a nice break from the bready stuff. A five-pound bag, which costs about $5, lasts us over a month, and I also use it for granola.
The pancakes and breads also tend to double as snacks, which is incredibly handy and again saves me time and money. I do sometimes add a small handful of chocolate chips to the zucchini bread. A bit Machiavellian, I admit, but who isn't willing to sell out a little to get her kids excited about eating zucchini?
Of course, there are those times when breakfast cereal (or in this particular case, bagels from the store) can come in very handy...
![]() |
| As if our house isn't enough of a wreck, our stove shorted out last week... |
![]() |
| ...due to a jimmy-rigged connection. |
![]() |
| Thankfully, it shorted out against metal, not the wood cabinet! |
Anyway, just throwing this money-saving, healthy idea out there. What do you do to eat healthy on a budget?



